כיכר דאם, Dam Square

כיכר דאם באמסטרדם נחשבת לאחת הכיכרות החשובות באירופה כולה. אחת מהאטרקציות המרכזיות האמסטרדם ובה מספר לא מבוטל של אטרקציות  " קטנות " נוספות. Dam Square נמצאת כ 5 דקות מהתחנה המרכזית של אמסטרדם Damark. הכיכר הידועה בפעילות שבה הייתה בשנות ה 60 כיכר ההיפים, נינוחה ורגועה עם מקבץ עצום של יונים.

כיכר שתמיד משהו מתרחש שם, ללא ספק המקום ליהיות בו באמסטרדם, באביב ובקיץ תוכלו להנות מקרנבלים למינהם, גלגל ענק, דוכנים מזון, פאבים וחנויות, כמו כן בימות הקיץ ניתן לתפוס מופע רחוב כזה או אחר, מהפעילויות המאפיינים את הכיכרות באירופה בכלל ואמסטרדם בכלל.

אמסטרדם היא מרכז העיר, הלב הפועם המפעיל את אמסטרדם. הכל התחיל ב 1270 כאשר נבנה במקום סכר על נהר האמסטל, משני צידיו של הסכר החלו מתרכזים תושבים והמקום הופל לעיירה, במרוצת השנים האזור סביב הסכר התרחב והפך לכיכר. שוק הדגים הידועה היה בסמוך לכיכר מה שגרם לפעילות מסחרית ולתנועה של אוכלוסיה. עקב פופלריות של הכיכר והיותה ניקום מרכזי ומושך אנשים, הפכה הכיכר למקום מושבם של הממשל ולעריית אמסטרדם.

לואי בונפרטה מלכה של הולנד בין השנים 1806 ל 1810 הפך את בית הערייה לארמון מלוכה ב 1808, עקב כך שינה ושיפץ את חזות הכיכר כדי שהכיכר תהיה נאה יותר לצופים מהארמון. כיום הארמון הוא אחד מהאטרקציות המרשימות ביותר באמסטרדם, אנשי המלוכה כבר לא מתגוררים שם, אך הארמון כן משחק תפקיד יצוגי לקבלות פנים ולאירועים מיוחדים בממלכה.

ב 1837 הוקם בכיכר דאם בניין הבורסה, שנים מאוחר יותר נהרס וב 1870 נבנה במקום כלבו  Da Bijenkorf, כלבו המציע ביגוד ואביזרים ברמה גבוהה, מציע את המילה האחרונה באופנה לתושבי אמסטרדם.  ב 1856 הוקמה במקום אנדרטה, אנדרטת  " האיחוד " De Eendarcht האנדרטה עם פיסול אישה בקצה העליון, האנדרטה הוסרה ב 1914.

לקראת סוף המאה ה 19 החלו לנוע בכיכר תחבורה לרבות חשמליות, אשר הועברו משם ל  Stationsplein. כמו כן באותו זמן לערך אנשי אמסטרדם הבינו את חשיבותה של הכיכר, את ההיסטוריה שבה, את המבנים ומה שהכיכר מציעה, עקב כך הפכו אותה לכיכר הרשמית הלאומית של אמסטרדם, אשר הפגנות, ימי זיכרון וכמעט כל אירוע לאומי נערך שם. ראוי לציין את אירוע המזעזע שאירע ב 1945, לאחר כניעתה של גרמניה, אלפי תושבים ואזרחים התלכדו בכיכר דאם ושאפו לחגוג את המאורע, אך האירוע הופסק לאחר שגרמני עלה על אחת מהמרפסות בכיכר והחל יורה על התושבים, 22 אנשים נפלו קורבן ומעל 100 נפצעו.

כיום כאמור ישנם באמסטרדם הרבה אטרקציות לרבות האנדרטה הלאומית לנופלים במלחמת העולם השניהף האנדרטה נמצאת מול המלון 5 כוכבים  Krasnapolsky, כמו כן מוזיאון מאדאם טוסו, מוזיאון השעווה הידועה, הכנסיה החדשה אשר נערכות בה תערוכות ואל לנו לשכוח שוב את המסעדות, בתי הקפה והפאבים אשר סובבים לכיכר דאם.

ראו מפה :

  
הצג מפה גדולה יותר