השכרת אופניים באמסטרדם

אופניים באמסטרדם, לא סתם אמסטרדם ידועה כבירת האופניים העולמית. כמעט לכל תושב בעיר יש אופניים (לפחות זוג אחד!) וזהו ללא ספק אמצעי התחבורה הפופולרי ביותר בעיר. רכיבה באופניים באמסטרדם היא הדרך היעילה והקלה ביותר להסתובב בעיר – בדיוק כמו שנוהגים המקומיים.

העיר אמסטרדם היא עיר שטוחה במיוחד ויש בה מערכת מסועפת של שבילי אופניים באורך כולל של 400 ק"מ. בעיר פזורים מתקנים לנעילת אופניים ומגרשי חנייה יחודיים לאופניים. בשנת 2006 היו בעיר כ 465,000 אופניים! לרכיבה על אופניים בעיר יש יתרונות רבים החל מהימנעות מפקקי התנועה הרבים בתוך העיר, הימנעות ממציאת מקום חניה (דבר שעולה לא מעט כסף בתוך העיר הפנימית), והיכולת לרכב גם ברחובות הסגורים לתנועת רכבים ממונעים.

גניבת אופניים היא תופעה נפוצה בעיר. ב-2005 דווחו כ-54,000 מקרים של גניבת אופניים. ניתן לשכור אופניים בקלות במקומות רבים בעיר, והמחיר הוא בדר"כ כ-8 יורו ליום. שבילי האופניים בעיר ממוקמים בדר"כ מימין לנתיב התחבורה ומסומנים בקווים לבנים וסמלי אופניים. לעתים השביל עצמו צבוע בחום. ברחובות קטנים וברחובות במרכז ההיסטורי של העיר, לא תמיד תמצאו שבילי אופניים. במקומות האלה אפשר לרכב עם התנועה על הכביש או בשולי הכביש מצד ימין בצורה המאפשרת למכוניות לעקוף.

מומלץ מאוד להישמע לשלטים והתמרורים המיועדים במיוחד לרוכבי אופניים. קיימים רמזורים מיוחדים לרוכבי אופניים הכוללים אור אדום, כתום וירוק בצורת אופניים לרוב. במקומות בהם לא קיים רמזור מיוחד לרוכבי אופניים, ניתן להישמע לרמזורים המיועדים לרכבים ממונעים במקום. במהרה תגלו שרוכבים מקומיים רבים לא עוצרים ברמזורים האדומים, רוכבים על מדרכות או עוקפים רוכבים אחרים בצורה מסוכנת, לא משתמשים בפנסים בלילה (דבר המחויב בחוק) או מדברים בטלפון הנייד תוך כדי נסיעה בתוך קהל של הולכי רגל. אל תיקחו דוגמא מרוכבים אלה, ורכבו בצורה זהירה ואחראית.

חשוב מאוד לתת זכות קדימה לרכבות קלות משני הכיוונים. רכבות קלות משתמשות בפעמונים כדי להזהיר לפני כניסתן לצמתים. בנוסף, חשוב לתת זכות קדימה לרכבים המגיעים מימין. דבר נוסף שכדאי להתרגל אליו הוא שימוש בידיים על מנת לאותת לפני פנייה. היזהרו מרכיבה לתוך המסילה של הרכבת הקלה – צמיגי אופניים יכולים בקלות להיתקע במסילה. אם אתם צריכים לחתות את הפסים, עשו זאת בזווית ישרה ככל האפשר. היזהרו מרוכבים אחרים והולכי רגל המהווים מכשולים לרוכב הצייתן והזהיר.

לא אחת תיתקלו בתייר המתפרץ לנתיב האופניים מבלי לשים לב או לרוכב אופניים חצוף העוקף תוך הנתיב. היו קשובים וערניים, והשתמשו בפעמון האופניים שלכם במידת הצורך. הימנעו מעצירה מוחלטת על נתיב האופניים והשתדלו לרכב בקצב התנועה. במידה ואתם רוצים לעצור וללכת עם האופניים, עשו זאת על המדרכה. דבר נוסף שכדאי להיזהר ממנו הם רוכבי אופנועים המשתמשים לפעמים בנתיבי האופניים ועוקפים רוכבים אחרים במהירות. אם אתם שומעים רעשי מנוע מאחוריכם, היצמדו לימין ותנו לאופנוע לעקוף אתכם.

בגלל גל גניבות האופניים התמידי באמסטרדם, חשוב מאוד לנעול את האופניים בכל מקום שבו רוצים להשאיר אותם. אל תשאירו אופניים לא נעולים אפילו לרגע! נעלו את האופניים לעצם הקבוע בקרקע, כמו מתקן לאופניים, עמוד או גשר בעזרת שרשרת כבדה או U LOCK. וודאו שהשרשרת עוברת דרך השלדה והגלגל הקדמי ביחד. אל תשכחו לנעול את המכשיר שמנטרל את הגלגל האחורי. חשוב מאוד לא להחנות את האופניים במקומות בהם יש שלט האומר Hier geen fietsen plaatsen - נא לא להחנות את האופניים כאן. במקומות אלו יכולים להחרים אופניים חונים.

מומלץ לרכב בעיר עם מפה המציינת באילו רחובות קיימים שבילי אופניים. רוב חנויות השכרת האופניים מספקות מפות אופניים ללקוחות, אבל הן לא בהכרח מפורטות מספיק. ניתן לקנות בעבור 4 יורו את המפה Amsterdam on the Bike במשרדי התיירים. מפה זו מפורטת מאוד ומראה מסלולי אופניים, אזורים הסגורים לאופניים, חנויות לתיקון אופניים, קווי רכבת קלה וגם מוזיאונים ואטרקציות תיירותיות. מפה זו מכסה את כל שטח העיר כולל האיים הצפוניים והפרוורים הדרומיים.

חנויות להשכרת אופניים באמסטרדם פזורות בכל רחבי העיר. המקומות בהם הכי קל למצוא אופניים להשכרה הם התחנה המרכזית, ליידספליין וכיכר הדאם. מחיר השכרה ליום יהיה לרוב סביב 8 יורו. אם אתם מתכננים לשכור אופניים למספר ימים, ייתכן ותמצאו מחירים נמוכים יותר ואפילו עד 4 יורו ליום. מי שמתכנן שהייה של יותר משבוע בעיר, יכול לשקול לקנות אופניים משומשים. יכול להיות שזה יהיה משתלם יותר מאשר השכרת אופניים למספר רב של ימים. בדרך כלל אופניים שכורים מגיעים עם מנעולים. רוב החברות מציעות גם סיורים מודרכים על אופניים ומפות לטיולי אופניים מחוץ לעיר. ברוב החברות תידרשו לתת פיקדון בעבור האופניים, וניתן גם לקנות ביטוח במקרה של גניבה. במקרה של גניבה תידרשו להגיש תלונה במשטרה ולמלא דוח. ריכבו בזהירות.

מבחר חנויות להשכרת אופניים באמסטרדם:

Bike City
חברה להשכרת ותיקון אופניים ב Jordaan הדוגלת בשמירת הסביבה וערכים ירוקים. החנות נמצאת ממש קרובלבית אנה פרנק ופתוחה כל יום עד 17:30.

StarBikes Rentals
חנות להשכרת אופניים אופנתית עם מחירים מעולים וסלסלות פיקניק על האופניים. החנות ממוקמת במרכז העיר מאחורי התחנה המרכזית של אמסטרדם.

 Mac Bike
אחת מחברות ההשכרה הגדולות והטובות בעיר. יש לה סניפים ב Leidseplein, Visserplein ובתחנה המרכזית. החברהמציעה אופניים להשכרה, ובנוסף גם סיורים מודרכים על אופניים לפי בקשה.

Mike's Bike Rental
חברה להשכרת אופניים המתחמה בסיורים רכובים ברחבי העיר. הסניף המרכזי נמצא ב Kerkstraat קרוב ל Leidseplein . Ajaxbike החנות ממוקמת בין שוק האלברט קויפ ומבשלת היינקן, כ-15 דקות ממרכז העיר. החברה מציעה גם סיורי יום או חצי יום או סיורים לבקשתכם.

Orangebike
בחנות זו ניתן למצוא סוגים רבים של אופניים במחירים טובים. החברה מציעה גם סיורים היסטוריים בעיר ומחוץ לעיר. החנות נמצאת בשולי מרכז העיר.

 Amsterbik
בחברה זו ניתן למצוא אופניים ואופניים חשמליים להשכרה לקבוצות או ליחידים וגם שירותי תיקון. החנות נמצאת מרחק הליכה מהתחנה המרכזית, ממש ליד ה Star Ferry Cafe. ניתן לבקש סיורים מודרכים בתוכנית מותאמת אישית.

מלונות 2 כוכבים באמסטרדם